Klub karelských medvědích psů a lajek Praha

Východosibiřská lajka - o plemeni

Standard FCI: ZDE

Východosibiřská lajka (Vostotchno-Sibirskaia Laika) pochází z Ruska, patří mezi špicovité lovecké psy. Její vlastí je Sibiř na východ od řeky Jenisej.
Východosibiřská lajka byla vyšlechtěna v 19. století ve východní Sibiři a v oblasti Dálného východu. Označení plemene vzniklo na kongresu FCI v roce 1947, vedle dalších tří plemen lajka. Plemeno pochází ze psů z regionů u jezera Bajkal - Irkutská provincie, národní území Evenků, povodí řeky Amur a přímořské území. První standard plemene byl stanovil K. G. Abramov. Systematický chov začal v sedmdesátých letech v Irkutsku a v Leningradu.

Východosibiřská lajka OBECNĚ
Východosibiřská lajka je největší ze 3 plemen lajek a používá se pro lov kožišinových zvířata a lesních ptáků, ale především pro lov velké zvěře, jako je medvěd, divočák a los. V raných dobách tito psi byly dokonce používáni pro lov tygrů na Sibiři, ale to je v současnosti zakázáno. Zároveň toto plemeno používají profesionální sibiřští lovci jako psa na své dlouhé lovecké výpravy..Východosibiřská lajka vypadá velmi působivě a impozantně, má relativně širokou lebku, je silná, bez těžké kostní struktury a délka těla je delší než výška. Její poněkud šikmé oči jí dávají asijský výraz. Barva očí je nejlépe tmavá. V důsledku arktických podmínek a nízkých teplot, má hustou, vodě odolnou dvojí srst, stejně jako všechna plemena lajek. V létě ztrácí svůj kabát a tudíž krycí srst je tenčí. Nejoblíbenější barva je karamis, t.j. černá s pálením, s bílými nebo světlými znaky, ale téměř všechny barvy jsou povoleny. Uši jsou docela malé, vztyčené a musí být pokryty hustou srstí také na vnitřní straně.
Východosibiřská lajka je původem z východní části Sibiře, východně od řeky Jenisej k Tichému oceánu. V této oblasti stejně velké jako Evropa se vyskytuje řada místních odchylek. Vyvinuly s rozdíly v typu a velikosti. Existuje 5 hlavních typů: typ evenská lajka, irkutská lajka, jakutská lajka, amurská laika a tofolarská lajka. Evenská lajka má největší podíl na vzniku východosibiřské lajky. Psi z oblasti Evenk jsou velké, silné a suché postavy. Nohy mají dlouhé, hlava může být poněkud světlá a uši jsou umístěny vysoko a blízko u sebe. Většinou jsou barvy bílé, bílé a šedé nebo bílé s velkými černými nebo šedými skvrnami. Jiný důležitá typ je typ irkutská lajka. Tito psi jsou silné, někdy masivní a střední postavy. Hlava je široká a silná a uši jsou umístěny na straně a šikmým směrem. Většinou jsou černá nebo karamis. Ostatní typy východosibiřské lajky jsou smíšené nebo, aby se snížil jejich vliv, se křížili s jinými typy. První popis plemene pochází z roku 1949, další je z roku 1980.

CHARAKTER
Východosibiřská lajka je pes vyrovnaný, klidný, milující a loajální k rodině a smečce.. Má silný ochranitelský instinkt a může být agresivní, pokud jiný pes mimo smečku vstoupí do jeho území. Má dobrou kontrolu nad svými nervy.
Východosibiřská lajka reaguje rychle, ale potřebuje pozornost svého pána, se snaží splnit jeho přání. Je otevřená a přátelská vůči cizím lidem, feny může být zdrženlivější. Je ohleduplná i odvážná, a v případě potřeby útočí. Východosibiřská lajka může dobře bránit a je vytrvalá.Lze ji snadno cvičit, ale musí být při učení užíváno jen měkkých metod. Naprosto ji nevyhovuje tvrdý trénink a je třeba se vyhnout i zbytečnému opakování.
Východosibiřská lajka je největší z loveckých lajek, je velmi dobře osvalená a vzhledem připomíná vlka. Je to inteligentní pes, který se dá snadno vycvičit a zvykne si i v městském bytě. Jelikož je to čilý a aktivní pes, potřebuje dostatek pohybu a pravidelnou zátěž. Je to milý a přátelský pes, který je velmi oddaný svému pánovi. Východosibiřská lajka je klidná a má vyrovnanou povahu. Její srst je dlouhá a sametová a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Východosibiřská lajka LOV
Východosibiřská lajka má silně vyvinutý lovecký instinkt a pozoruhodný smysl pro orientaci. Nikdy se neztratí a vždy bude schopna najít cestu zpátky. Pohyby a reakce jsou rychlé. Čich a sluchu jsou nejostřejší ze všech smyslů.Východosibiřská lajka používá svůj čich , (ať už ve vzduchu nebo sledování) a sluch k rychlé orientaci a identifikaci. Východosibiřská lajka loví s dostatečnou vytrvalostí a udržuje kontakt s pánem ve vhodných intervalech. Štěkání je hlasité a jasné vždy, když je kořist nalezena. Typ štěkotu se liší podle typu kořisti a události. .
Východosibiřská lajka je zdravé plemeno a netrpí chorobami a vadami. Nemá mnoho zdravotních obtíží, pouze se vyskytli občasné případy epilepsie, kožní problémy (alergie), oční problémy a problémy zubů, stejně jako některé případy HD... .

DŮLEŽITÉ
Východosibiřská lajka je temperamentní pes s velmi dobrou výdrží. Potřebuje hodně pohybu a potřebuje volný pohyb (pustit z vodítka). Pokud jí dostatek pohybu a zaměstnání nedopřejeme, pes se pokusí najít si jinou zábavu - většinou nežádoucí, aby našel cestu na vybití své energie. Navíc každá lajka má alespoň dobrý (ale často vynikající) lovecký instinkt. Východosibiřská lajka je chována pouze v zemích, kde se uskutečňuje přísný výběr podle těchto pracovních dovedností. To znamená, že je velmi pravděpodobné, že pes bude pronásledovat kořist, jakmile má příležitost. Vzhledem k jeho loveckým metodám není pravděpodobné, že vlastník nemusí propadat panice, než se pes za pár hodin vrátí. V mnoha zemích není volný pohyb psů povolen, a pes může být dokonce zastřelen , pokud pes loví osamělé a bez povolení. Proto je velmi důležité, že při výběru lajky, aby si chovatelé uvědomili, že přírodní vzhled psa nemá být jedinou důležitou skutečnost. Spolu s ním přichází i přirozené chování a to nemusí být výhodné ve všech situacích. Zejména, když lajka působí jako rodinný pes, je důležité najít způsob, jak psa zaměstnat, aby ztratit svou energii a byly využit jeho lovecký instinkt.

Přezvzato z Wikipedia, the free encyclopedia

Děkujeme za poskytnutí profesionálních fotografií paní Ivaně Malíkové pro grafiku klubových stránek.

Tvorba internetových stránek pro chovatelské stanice psů, focení psů, grafiky pro chovatele, letáčky na vrhy a pro krycí psy